Skip to content Skip to footer
A figyelmeztetés közigazgatási szankció alkalmazása az állatvédelem területén

Jegyző és Közigazgatás XXVI. évfolyam, 4. szám, 2024. július-augusztus

Mikor forduljunk jegyzőhöz, a járási ill. a kormányhivatalhoz?

előadás a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány „A hatékony és eredményes állatvédelmi eljárásokért, mert közös ügyünk az állatvédelem!” elnevezésű szakmai napján, Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal, 2024. 10. 16.

„Jegyző szerepe az állatvédelemben

előadás a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány „A hatékony és eredményes állatvédelmi eljárásokért, mert közös ügyünk az állatvédelem!” elnevezésű szakmai napján, Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal, 2024. 10. 16.

Gyakori állatvédelmi jogsértések és következményeik

előadás a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány „A hatékony és eredményes állatvédelmi eljárásokért, mert közös ügyünk az állatvédelem!” elnevezésű szakmai napján, Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal, 2024. 10. 16.

A jegyző, mint állatvédelmi hatóság teendői eb által okozott sérülés bejelentése esetén

Jelen tanulmány az eb által okozott sérülések kérdéskörét a jegyzők eljárásjogi szempontjából vizsgálja. A jelenleg alkalmazott eljárási gyakorlat feltérképezéséhez 2024. tavaszán az Országos Rendőr-főkapitányságtól, egy büntetőjogban jártas állatvédelmi szakjogásztól, a kormányhivataloktól és a megyei jogú városok jegyzőitől kértem tájékoztatást A kutatás célja a hatósági és a bírósági jogalkalmazás során felmerült problémák, a jogi szabályozás és a joggyakorlat összhangjának vizsgálata, mely során kérdésként merül fel, hogy van-e és lehetséges-e egységes jogértelmezés, valamint szükség van-e jogszabály(ok) módosítására ahhoz, hogy a jogi szabályozás és a jogalkalmazás összhangja megvalósuljon.

Az állatvédelmi bírság kiszabásának kérdései I. rész

Jegyző és Közigazgatás XXVI. évfolyam, 2024/2. szám, 3. szám 2024. március – április

Az állatvédelmi bírság kiszabásának kérdései II. rész

Jegyző és Közigazgatás XXVI. évfolyam, 3. szám 2024. május – június

Kóbor állat az állatvédelemben, kóbor állat a birtokvédelemben, talált kutyák, panzióban, kutyaiskolában, kutyanapköziben „felejtett” kutyák….

Future of Dogs Kutyaiskola, Kutyakiképző és iskolavezető tanfolyam, 2024. tavaszi csoport

Az önkormányzatok és a jegyzők kóbor állatokkal kapcsolatos feladatainak jogszabályi háttere és gyakorlata a Kóbor állat rendelet hatálybalépése előtt és után

Megjelent: Jegyző és Közigazgatás XXVI. évfolyam 1. szám, 2024. január – február   Álláspontom szerint két intézkedést szükséges haladéktalanul megtenni azokon a településeken, ahol nem ültették gyakorlatban az ún. Kóbor állat rendelet rendelkezéseit, a cikk ezen álláspont részletes levezetése, jogszabályelemzés és a vonatkozó gyakorlat bemutatása : a jövőben befogott állatok tulajdonjogának átruházása, végleges elhelyezése, valamint életének megengedett módon történő kioltása tekintetében a jegyzőnek vagy megállapodást kell kötnie kell az ebrendészeti telep üzemeltetőjével, vagy egyéb formában kell a kérdésben rendelkeznie, vagy minden állat esetében külön döntést kell hoznia, örökbeadás esetén megállapodást kell aláírnia az örökbefogadóval; a 2022. január 1. óta az ebrendészeti telepek által a jegyző közreműködése nélkül örökbeadott kóbor állatok tulajdonosváltását jogszerűen szükséges rendezni úgy, hogy a jegyző ex nunc hatállyal örökbeadja az érintett állatokat.

A kutyaugatás okozta konfliktus megoldási lehetőségei a jegyző előtti, a mediációs és a bírósági eljárásban

A #kutyaugatás okozta konfliktus megoldási lehetőségei a jegyző előtti, a mediációs és a bírósági eljárásban c. publikációm teljes anyaga már elérhető az alábbi linken: https://www.jogiforum.hu/publikacio/2024/04/18/a-zavaro-kutyaugatas-okozta-konfliktus-megoldasi-lehetosegei/ A fenti linket ajánlom közigazgatási szakemberek, birtokvédelmi szakemberek, mediátorok, jogászok számára és civil érdeklődők számára is. Akit kevésbé érdekelnek a szakmai mélységek, és gyorsan szeretne tájékoztatást kapni a kérdésben, a https://ebugatta.hu/hirek/a-zavaro-kutyaugatas-okozta-konfliktus-megoldasi-lehetosegei oldalon megtalálja a tanulmány rövidített változatát. Közigazgatási szakemberek, birtokvédelmi szakemberek, mediátorok, jogászok számára a https://drnagycsillajogasz.hu/kozigazgatas/ oldalra feltöltöttem egy tájékoztató levél mintát, amellyel a panaszost tájékoztathatják a megoldási lehetőségekről.

A jegyző előtti állatvédelmi eljárás megindításának kérdései
Az állat ideiglenes majd végleges elhelyezésének kérdései a jegyző előtti állatvédelmi eljárásban
Az ebrendészeti hozzájárulás jogszabályi háttere és gyakorlata
Az önkormányzatok küzdelme a közterületen történő szeszesital-fogyasztás ellen

Jelen cikk célja az, hogy felvázolja a lehetséges megoldásokat azon önkormányzatok részére, amelyek vissza kívánják szorítani a közterületen történő alkoholfogyasztást. Ezen önkormányzatok két irányba indulhatnak el: korlátozhatják a szeszes ital árusítását és a szeszes ital fogyasztását. Továbbá mind az árusítás, mind a fogyasztás térben és időben is korlátozható. Amire a rendelet megalkotásakor feltétlenül figyelni kell, hogy a szeszes ital fogyasztásának tilalmazására a Szabálysértési törvény ad felhatalmazást az önkormányzatnak, és a tilalom megszegése nem közigazgatási, hanem szabálysértési szankciót von maga után. Jegyző és Közigazgatás, XXV. évfolyam, 6. szám, 2023. november-december

Arról, hogy mit tehet az állatpanzió üzemeltetője, ha nála „felejtik” az állatot
A jegyző előtti állatvédelmi eljárás megindításának kérdései III.

A bejelentő pozícionálása az eljárásban, valamint az állatvédelmi bejelentések leggyakoribb buktatói Jegyző és Közigazgatás, XXV. évfolyam, 5. szám

Gondolatok az ebösszeírásról

Jelen cikk bemutatja az ebösszeírás jogintézmény jogtörténetét, jogszabályi hátterét és gyakorlati megvalósítását, külön hangsúlyt helyezve azon pontokra, amelyek tekintetében időszerűvé vált a módosítás.

Állatkínzás-e a kutyaház téliesítésének elmulasztása?
Összefüggések és következmények az állatvédelemben

Dunavarsányi Napló, XXVIII. évfolyam 1. szám

Tények és tévhitek – amit az állatkísérletekről tudni érdemes

Dunavarsányi Napló, XXIX. évfolyam 1. szám