Skip to content Skip to footer
A mediáció egyik lehetséges alkalmazási területe az állatvédelem. Tipikus terepe itt a szomszédkonfliktusok és az ebek okozta sérülés, de az állatvédelem más területein is hatékony vitarendezést tesz lehetővé.

Miért mediátor?

A mediátor átfogalmazza az egyik fél üzenetét oly módon, hogy az a másik fél számára érthető és elfogadható legyen; a felek figyelmét átirányítja a múlt sérelmeiről a jövőbeli megoldások felé; amely lehetséges megoldásokból a mindkét fél számára legmegfelelőbb megoldás kerül kiválasztásra.

Ajánlom azoknak, akik

A mediáció előnyei:

Mediáció az állatvédelemben

A mediáció egyik lehetséges alkalmazási területe az állatvédelem. Tipikus terepe itt a szomszédkonfliktusok és az ebek okozta sérülés, de az állatvédelem más területein is hatékony vitarendezést tesz lehetővé.

Rengeteg olyan panasz érkezik hozzám, mely szerint a szomszéd kutyája zavaróan sokat vagy túl hangosan ugat, és a panaszos nem találja a közös hangot a kutyatulajdonossal. A felelős kutyatartáshoz hozzátartozik, hogy a közösséget ne zavarja az állattartás, ugyanakkor a közösség érzékenyebb tagjainak is jó, ha türelmet tanúsítanak a békés együttélés érdekében.

Sajnos egyre gyakrabban fordulnak hozzám kutyatámadás kérdéseivel is, legtöbbször a költségek rendezése a tét.

A fenti ügyekben a bírósági eljárás igénybevétele esetén többe kerül, a leves mint a hús, vagyis több a kiadás és a pereskedéssel járó nyűg, mint amit nyerhetünk az eljárás lezárultával, és gyakran a pernyertes fél is vesztesnek érzi magát, mire a bíróság döntést hoz.

Ráadásul a bíróság kizárólag a jognak megfelelő döntést hoz, s előfordulhat, hogy ez a döntés egyik félnek sem hoz megnyugvást.

A mediáció során egy költséghatékony és gyors vitarendezés során olyan megoldást találunk, amellyel mindkét fél elégedett lehet.

Hogyan zajlik a mediáció?

A mediáció hét szakaszból álló konfliktuskezelési technika. Egy alkalom nagyjából három órás.

Az ülésen a felek először külön-külön, megszakítás nélkül, 10-15 percben elmondják, hogyan látják a kialakult helyzetet. Ezután meghatározzuk azokat a témákat, amelyek a konfliktus megoldásához szükségesek, majd ezeket a felek megvitatják. Számbavesszük a lehetséges megoldásokat, amelyekből kiválasztásra kerülnek a felek számára legmegfelelőbb. A megállapodást írásban rögzítjük és aláírjuk.

Mint mediátornak, az én feladatom, hogy a mediációs ülést vezessem, a felek közötti kommunikációt mederben tartsam, a megállapodás elérését elősegítsem.

Célunk a probléma tárgyilagos megfogalmazása és megoldása, ehhez a mediátor azokat az általa a szakképzés során elsajátított kommunikációs technikákat alkalmazza, amelyek a folyamat kézben tartását szolgálják. A megnyilvánulásokat mentesíti az érzelmektől, átfogalmazza az egyik fél üzenetét oly módon, hogy a másik fél számára érthető és elfogadható legyen.

„Az egymáshoz vezető út egy pici, romos erdei kőhídon át vezet, amelyre talán évtizedek óta nem lépett rá senki, és a környékét belepte a gaz, köveit a moha. A híd lábánál két ember áll, akik már elfelejtették, hogy jussanak át egymáshoz folyón keresztül. A mediátor segít nekik megtalálni a hídra vezető utat s átjuttatja őket a túlpartra.”

Amennyiben Önök a mediációt választják, ill. további kérdések merültek fel, kérem, küldjenek üzenetet a kapcsolat menüpontban megadott elérhetőségen.

Titoktartási kötelezettség

A mediátort titoktartási kötelezettség terheli minden olyan tényt és adatot illetően, amelyről a közvetítőként szerez tudomást. A mediátor csak abban az esetben idézhető be bíróságra, ha mindkét fél felmenti őt a titoktartási kötelezettség alól.